1812L110/33MR
Littelfuse Inc.
Product No:
1812L110/33MR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 33V 1.1A 1812
In Stock : 64845
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 33V
Current - Hold (Ih) (Max) 1.1 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 20 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 200 mOhms
Series POLY-FUSE®, 1812L
Type Polymeric
Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.079" (2.00mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 60 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 1.95 A