1812L200/16DR
Littelfuse Inc.
Product No:
1812L200/16DR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 16V 2A 1812
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 2 A
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 70 mOhms
Series POLY-FUSE®, 1812L
Type Polymeric
Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.047" (1.20mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 20 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 3.5 A