Home / Ceramic Capacitors / 1812WC471KAT3A\SB
minImg
1812WC471KAT3A\SB
KYOCERA AVX
Product No:
1812WC471KAT3A\SB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 470PF 2.5KV X7R 1812
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2500V (2.5kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 470 pF