Home / Ceramic Capacitors / 1825GC102MAT3A\SB
minImg
1825GC102MAT3A\SB
KYOCERA AVX
Product No:
1825GC102MAT3A\SB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1825
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Active
Ratings -
Series -
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 1000 pF