187AVG050MGBJ
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
187AVG050MGBJ
Description:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 50V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 132.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 28mOhm
Ratings -
Series AVG
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.65 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 180 µF