18STRBROGXL25
Remington Industries
Product No:
18STRBROGXL25
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 25'
In Stock : 47
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Thickness 0.019" (0.48mm)
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings -
Series GXL
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/30.5
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Brown
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.091" (2.31mm)