18UL1007TPCBRO100
Remington Industries
Product No:
18UL1007TPCBRO100
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
#18 UL1007 300V TOPCOAT BRO 100'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.015" (0.38mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 16/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Brown
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.079" (2.01mm)