18UL1015STRBLA250
Remington Industries
Product No:
18UL1015STRBLA250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 250'
In Stock : 36
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 16/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Black
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.110" (2.79mm)