18UL1015TPCVIO1000
Remington Industries
Product No:
18UL1015TPCVIO1000
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
#18 UL1015 600V TOPCOAT VIO 1000
In Stock : 10
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 16/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Violet
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.108" (2.74mm)