18UL1015TPCWHI25
Remington Industries
Product No:
18UL1015TPCWHI25
Description:
#18 UL1015 600V TOPCOAT WHI 25'
In Stock : 50
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 16/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color White
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.108" (2.74mm)