18UL1061STRYEL100
Remington Industries
Product No:
18UL1061STRYEL100
Description:
#18 UL1061 300V WIRE YEL 100'
In Stock : 50
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1061
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 16/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Yellow
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.068" (1.73mm)