18UL1429STRGRE100
Remington Industries
Product No:
18UL1429STRGRE100
Description:
#18 UL1429 150V WIRE GRE 100'
In Stock : 20
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1429
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 150V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Green
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.066" (1.68mm)