Home / Tantalum Capacitors / 199D107X9003D2V1E3
minImg
199D107X9003D2V1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D107X9003D2V1E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 100UF 10% 3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.400" (10.16mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TANTALEX®, 199D
Type Conformal Coated
Package / Case Radial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 100 µF