199D336X0016D6V1
Vishay Sprague
Product No:
199D336X0016D6V1
Description:
CAP TANT 33UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.498" (12.66mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 33 µF