Home / Tantalum Capacitors / 199D395X9016B2V1E3
minImg
199D395X9016B2V1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D395X9016B2V1E3
Description:
CAP TANT 3.9UF 10% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 3.9 µF