Home / Tantalum Capacitors / 199D475X0010A6A1E3
minImg
199D475X0010A6A1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D475X0010A6A1E3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
Height - Seated (Max) 0.378" (9.61mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.173" Dia (4.40mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series TANTALEX®, 199D
Type Conformal Coated
Package / Case Radial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 4.7 µF