Home / Tantalum Capacitors / 199D475X9050D6V1E3
minImg
199D475X9050D6V1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D475X9050D6V1E3
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.498" (12.66mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 4.7 µF