Home / Tantalum Capacitors / 199D476X9003C7V1E3
minImg
199D476X9003C7V1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D476X9003C7V1E3
Description:
CAP TANT 47UF 10% 3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.458" (11.64mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.250" (6.35mm)
Voltage - Rated 3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 47 µF