Home / Tantalum Capacitors / 199D685X0050F6V1E3
minImg
199D685X0050F6V1E3
Vishay Sprague
Product No:
199D685X0050F6V1E3
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.378" Dia (9.60mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 6.8 µF