199D685X5020C1V1
Vishay Sprague
Product No:
199D685X5020C1V1
Description:
CAP TANT 6.8UF 5% 20V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) 0.360" (9.14mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Voltage - Rated 20 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.217" Dia (5.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 6.8 µF