1N5384E3/TR12
Microsemi Corporation
Product No:
1N5384E3/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
T-18
Description:
DIODE ZENER 160V 5W T18
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±20%
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package T-18
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 115 V
Series -
Package / Case T-18, Axial
Power - Max 5 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Mfr Microsemi Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 160 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 350 Ohms