Home / Single Diodes / 1N5397GPHE3/54
minImg
1N5397GPHE3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1N5397GPHE3/54
Package:
DO-204AC (DO-15)
Description:
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC
User Guide
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 2 µs
Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V
Series SUPERECTIFIER®
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 1.5 A
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) 1.5A