1N5635A/TR
Microchip Technology
Product No:
1N5635A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-13
Description:
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO13
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 90A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 11.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-13
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16.7V
Package / Case DO-13
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10.2V