1N5937BRLG
onsemi
Product No:
1N5937BRLG
Manufacturer:
onsemi
Package:
Axial
Description:
DIODE ZENER 33V 3W AXIAL
In Stock : 7953
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 25.1 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 3 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Mfr onsemi
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 33 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 33 Ohms