1N5939BP-TP
Micro Commercial Co
Product No:
1N5939BP-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-41
Description:
DIODE ZENER 39V 1.5W DO-41
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package DO-41
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 29.7 V
Series -
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max 1.5 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Mfr Micro Commercial Co
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 39 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms