1PMT26AT1G
onsemi
Product No:
1PMT26AT1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
Powermite
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC POWERMITE
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 28.9V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1000W (1kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package Powermite
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 42.1V
Package / Case DO-216AA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 26V