1PMT5928AE3/TR13
Microchip Technology
Product No:
1PMT5928AE3/TR13
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
DO-216AA
Description:
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Tolerance ±10%
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package DO-216AA
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 9.9 V
Series -
Package / Case DO-216AA
Power - Max 3 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Mfr Microchip Technology
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 13 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms