1SMA12AT3
onsemi
Product No:
1SMA12AT3
Manufacturer:
onsemi
Package:
SMA
Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.1A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 925pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 400W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMA
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V
Package / Case DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V