2004KL-04W-B59-B50
NMB Technologies Corporation
Product No:
2004KL-04W-B59-B50
Description:
FAN AXIAL 50X10MM 12VDC WIRE
User Guide
Air Flow 10.2 CFM (0.286m³/min)
Noise 34.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.100A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 10.2 ~ 13.8VDC
RPM 5500 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame Plastic
Features Speed Sensor (Tach)
Width 10.00mm
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Static Pressure 0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency CE, CSA, UL, VDE
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Square - 50mm L x 50mm H
Weight 0.044 lb (19.96 g)
Lifetime @ Temp. 60000 Hrs @ 25°C
Material - Blade Plastic
Series 2004KL
Power (Watts) 1.2 W