200LLE3.3MEFC6.3X11
Rubycon
Product No:
200LLE3.3MEFC6.3X11
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLE
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 3.3 µF