200LLE6R8MEFC8X9
Rubycon
Product No:
200LLE6R8MEFC8X9
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL
In Stock : 1803
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 62 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 117 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 6.8 µF