200LLE8.2MEFCT78X9
Rubycon
Product No:
200LLE8.2MEFCT78X9
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 8.2UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 66 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LLE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 125 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 8.2 µF