200PK33MEFCT810X20
Rubycon
Product No:
200PK33MEFCT810X20
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 205 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series PK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 307.5 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 33 µF