200RX3015M8X16
Rubycon
Product No:
200RX3015M8X16
Description:
CAP ALUM 15UF 20% 200V RADIAL
In Stock : 563
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 130°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 130°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series RX30
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 200 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 15 µF