20KPA104C-B
Littelfuse Inc.
Product No:
20KPA104C-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 104VWM 176.4VC P600
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 120.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 109.81V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package P600
Series 20KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 176.4V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 104V