20KPA172CA
MDE Semiconductor Inc
Product No:
20KPA172CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Description:
TVS DIODE UP 172VRWM 277VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 72.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 192.1V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
Product Status Active
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 277V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 172V