20KPA204A
Littelfuse Inc.
Product No:
20KPA204A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
TVS DIODE 204VWM 329VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 61.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 227.9V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
Product Status Active
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 329V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 204V