20KPA44CA-B
Littelfuse Inc.
Product No:
20KPA44CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
TVS DIODE 44VWM 72.7VC P600
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 277.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 49.1V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 20000W (20kW)
Product Status Active
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 72.7V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 44V