20STRBLASXL1000
Remington Industries
Product No:
20STRBLASXL1000
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Series SXL
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/28
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Black
Package Box
Jacket (Insulation) Diameter 0.096" (2.44mm)