20UL1007SLDWHI1000
Remington Industries
Product No:
20UL1007SLDWHI1000
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP SOLID 20AWG WHT 1000'
In Stock : 49
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color White
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.070" (1.78mm)