2163-27-01-P2
NorComp Inc.
Product No:
2163-27-01-P2
Description:
CONN HEADER VERT 27POS 2MM
User Guide
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.152" (3.86mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 27
Contact Shape Square
Series 2163
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin-Lead
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.329" (8.36mm)