2201/18YL-100
Daburn Electronics
Product No:
2201/18YL-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Description:
HOOK-UP STRND 18AWG 150V YW 100'
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 18 AWG
Ratings UL Style 1429
Series MIL-W-16878 Type B
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 150V
Mfr Daburn Electronics
Conductor Strand 19/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Yellow
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.070" (1.78mm)