220VXG560MEFC30X25
Rubycon
Product No:
220VXG560MEFC30X25
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 220V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 220 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series VXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 560 µF