2215/16BK-100
Daburn Electronics
Product No:
2215/16BK-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100'
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings UL Style 1430
Series MIL-W-16878 Type C
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 1000V
Mfr Daburn Electronics
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Tinned
Features -
Jacket Color Black
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.093" (2.36mm)