Home / Ceramic Capacitors / 2225CC124MAT1A\SB
minImg
2225CC124MAT1A\SB
KYOCERA AVX
Product No:
2225CC124MAT1A\SB
Description:
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2225
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 630V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series -
Package / Case 2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) 0.100" (2.54mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 0.12 µF