225P10294XD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
225P10294XD3
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD
In Stock : 181
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications Audio; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.374" (9.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.799" L x 0.252" W (20.30mm x 6.40mm)
Product Status Active
Ratings -
Series Orange Drop® 225P
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 1000 pF