225P10494XD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
225P10494XD3
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
In Stock : 1453
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications Audio; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.839" (21.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.375" (9.52mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.799" L x 0.520" W (20.30mm x 13.20mm)
Series Orange Drop® 225P
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.1 µF