225P22391WD3
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
225P22391WD3
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD
In Stock : 600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Dielectric Material Polyester
Applications Audio; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 0.350" (8.90mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.374" (9.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.701" L x 0.252" W (17.80mm x 6.40mm)
Series Orange Drop® 225P
Voltage Rating - DC 100V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 70V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.022 µF