227TMA025M
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
227TMA025M
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.206Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series TMA
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 300 mA @ 50 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 220 µF