22UL1007STRGRE1000
Remington Industries
Product No:
22UL1007STRGRE1000
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG GRN 1000'
In Stock : 29
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.016" (0.41mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 22 AWG
Ratings UL Style 1007
Series -
Length 1000.0' (304.8m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Green
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.062" (1.57mm)